Expedition-Ready 500D Ripstop Roll-Top Dry Backpack
SportsConquer the elements with confidence. Our Expedition-Ready Dry Backpack is engineered as your ultimate waterproof companion for any adventure. Crafted from rugged 500D PU-coated ripstop nylon, this backpack defies abrasions and downpours alike. The signature roll-top closure system creates a perfect, watertight seal, transforming the main compartment into a secure dry zone for all your essentials—from electronics and documents to extra layers of clothing. Featuring comfortable, adjustable shoulder straps and a streamlined yet spacious design, it offers hands-free convenience without sacrificing protection. Available in bold, adventure-ready colors including Dark Green, Orange, Dark Red, Purple, Turquoise, and Brown, it ensures your gear stays high and dry, no matter where the journey takes you.
| Product Number | QWQKSZD95 |
| Product Size | 16 15/16" W x 17 1/3" H x 5 15/16" D |
| Packing | 1pc/bag |
| Units per Carton | 20 units, 46 lbs |
| Setup Fee | $50.00 (1 color 1 side 1 location) |
| Decoration | Screen printed |
| Imprint Area | 1" W x 1" H |
| Lead Time | 18 days |
| Carton Dimensions | 48" x 52" x 52" |
| Color Options | Dark Green,Orange,Dark Red,Purple,Turquoise,Brown |
| Imprint Location | front |
| Qty | 20 | 50 | 200 | 500 | 1000 |
|---|---|---|---|---|---|
| Price (C CODE) | $71.03 | $66.87 | $59.2 | $42.87 | $41.03 |